A kéz alaktana
Aktív és passzív kéz
Mielőtt olvasni kezdenénk a tenyérből, vizsgáljuk meg:
- a kéz alakját
- az ujjak formáját
- a kézhátat
- a körmöket
- a tenyér és a kéz méreteit
- a tenyér domborulatait, vonalait, jegyeit
- és a feltűnő rendellenességeket.
Mindíg mindkét kezet vizsgáljuk, mivel a két kéz vonalai nem egyformák.Gyakorlott kézelemzők alapelvként fogadják el a két kézről. Bal kéz: Születéskori kilátások,lehetőségek,egészségügyi problémák,az élet felső felének várható eseményei,anyai ágról öröklött hajlamok, jellemek, szellemi örökség.
Tenyérelemzés Vonaldús hálózat férfi-baltenyéren: nőies(feminin) vonások, esetleg veleszületett balkezesség.
Jobb kéz: A bal kézben jelzett kilátások, lehetőségek megvalósulása, az élet második felének várható eseményei, apai ágról öröklött hajlamok, jellemek, betegségek, fizikai örökség. Vonaldús hálózat női jobb tenyéren: férfias (masculin) vonások, erős akarat , egyéniség. A bal tenyér passzív.Vonalai lassabban, ritkábban alakulnak, változak, mint a jobb, az aktív tenyér vonalai. Tenyérjóslás A markáns, erőteljes tenyérvonalak azt jelzik, hogy eldöntött, megvalósult eseményekkel találjuk magunkat szembe, a havány, vékony vonalak kialakulatlanságot, további fejlődést és változást rejtenek. A bő vonalhálózat sokat próbált sorsot, esetleg hányatott művészi pályát, érzékenységet, bonyolult megoldásokat jelez.
A mérési átlagok alapján a következő általánosságokat figyelték meg:
- a két tenyér együttesen befedi tulajdonosa arcát
- a középső ujj és a tenyér hossza megegyezik az arc magasságával,
- a kéz mérete a többi testrész méretével arányos.
Mióta kézelemzés van a világon, azóta törekszenek arra, hogy egyedül elfogadható, egyedül üdvözítő osztályozást hozzanak létre.
A kéz sokoldalú felépítettsége, sokfélesége szinte lehetetlenné tette, hogy egyértelmű rendszerezés alakuljon ki. A középkori kézelemzés három csoportba osztotta a kéztípusokat. - primitív vagy elemi, - dolgos, hasznos, szegletes vagy motorikus, - művészi, filozofikus, érzéki vagy szenzibilis.
Az ősi kultúrák ( hindu, maja, kínai, azték, asszír stb.) papjai már ismerték a tenyérjóslást, beillesztették vallási tevékenységükbe, sőt tanították, művelték is.
Olyan neves személyiségek, mint Julius Caesar, Augustus Octavianus, Salamon, és Dávid király maguk is jeles tenyérjóslók voltak. A tenyérjóslást népszerűsítették Mózes törvénykönyvei és Arisztotelész tanítványai is. A IV- XVI. Században az orvosok alapvető tudományai és tanulmányai között szerepelt a kéz és a tenyér megismerése.
Az egyetemek kötelező tantárgya volt a kéz ismerettana. Nagyon sok esetben az orvosi prognózis, diagnózis a kéz vizsgálata után született meg. Nagyon jól tudták az orvosok, mit jelentenek a repedező, szakadozott körmök, a ˝ dobverő ujjak˝ a lila szederjes kéz és köröm, az ujjak görcsös, facsaró mozgása, a sárgaságos köröm, az izzadó tenyerek stb. folyt. Köv.
Sors vonal
A tenyér alján, a Rascetta-(csuklóvonalak) közelében indul, végighalad a tenyér közepén a Szaturnusz-domb irányában (ezért is nevezik Szaturnusz-vonalnak) a középső ujj alá.
Ez a vonal a bal kézen azt jelzi, hogy mi minden vár tulajdonosára, a másik kézen pedig megmutatja, hogy gazdájának mennyire sikerült az élet viharaiban helytállnia. A jól látható, tisztán olvasható Sorsvonal tevékeny, aktív ember tenyerét jellemzi. Hiánya magatehetetlen önmagában csak kismértékben vagy egyáltalán nem bízó embert jelez: illetve olykor olyan emberekre jellemző, akik hatalmas energiával teljesen akaratuk alá kényszerítik az életet.
Annál jobb a Sorsvonal, minél mélyebben kezdődik, minél tisztábban halad a Szaturnusz- domb felé, mert ahol megkezdődnek a törése, leágazások, láncolatok attól kezdve már csak a nehézségek, a megpróbáltatások tömkelege várható.
Csuklóvonal
A modern tenyérelemzők azonban inkább az egészségi állapotra következtetnek belőlük: ideális esetben ezekből, a vízszintes redőkből két vagy több látható a csuklón. A karperecek élesebben kirajzolódnak, ha a tenyér kissé be vaj hajlítva: azon a ponton, ahol a tenyér a csuklóhoz csatlakozik, legalább egy ilyen redőt kell találnunk. Vegyük szemügyre a tenyérhez legközelebb eső vonalat. Egyeseknél nehéz különbséget tenni a Vénusz-dombot körülölelő vonalak és a töredezett csuklóvonal között, tehát körültekintően vizsgálódjunk. A felső csuklóvonal a legfontosabb, mivel az egészségről és a kitartásról ad számot. Az erő, egybefüggő és egyenes karperec jó egészséget prognosztizál, míg a láncolata vagy töredezett vonal gyenge állóképességről tanúskodik.